Amphenol Industrial PT01CE-14-15S
PT01CE-14-15S picture photo
Mfg. Part Number
PT01CE-14-15S
Brief Description
CONN RCPT 15POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01CE-14-15S.pdf
Availability of PT01CE-14-15S
QUANTITY
PT01CE-14-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01CE-14-15S
Internal Part NumberEIS-PT01CE-14-15S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01CE-14-15S
Related LinksPT01CE, PT01CE-14-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01CE-14-15S Details Description
Related parts for PT01CE-14-15S
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
Connector Header 78 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 7POS datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917 datasheet.pdf