Amphenol Industrial PT01CE-16-26P
PT01CE-16-26P picture photo
Mfg. Part Number
PT01CE-16-26P
Brief Description
CONN RCPT 26POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01CE-16-26P.pdf
Availability of PT01CE-16-26P
QUANTITY
PT01CE-16-26P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01CE-16-26P
Internal Part NumberEIS-PT01CE-16-26P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01CE-16-26P
Related LinksPT01CE, PT01CE-16-26P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01CE-16-26P Details Description
Related parts for PT01CE-16-26P
TRIMMER 50K OHM 0.3W TH datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 480W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
LED SPACER 3MM T-1 BLACK 3MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf