Amphenol Industrial PT01CE-20-41P(SR)
PT01CE-20-41P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01CE-20-41P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01CE-20-41P(SR).pdf
Availability of PT01CE-20-41P(SR)
QUANTITY
PT01CE-20-41P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01CE-20-41P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01CE-20-41P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01CE-20-41P(SR)
Related LinksPT01CE-2, PT01CE-20-41P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01CE-20-41P(SR) Details Description
Related parts for PT01CE-20-41P(SR)
RELAY OPTO AC/DC 350V 120MA 8SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 17V 0603 datasheet.pdf
FUSE AUTO 100A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.365 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 10COND 24AWG SHLD 328.1' datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 6.3V JB 0201 datasheet.pdf
IC FPGA 384 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf