Amphenol Industrial PT01CE-22-55PX(SR)
PT01CE-22-55PX(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01CE-22-55PX(SR)
Brief Description
CONN RCPT 55POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01CE-22-55PX(SR).pdf
Availability of PT01CE-22-55PX(SR)
QUANTITY
PT01CE-22-55PX(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01CE-22-55PX(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01CE-22-55PX(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01CE-22-55PX(SR)
Related LinksPT01CE-22, PT01CE-22-55PX(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01CE-22-55PX(SR) Details Description
Related parts for PT01CE-22-55PX(SR)
LED 4HI 3MM HI EFF GREEN PC MNT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR14S/AE14M/CDR14S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 9pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 162 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MARKER PLATE THERMAL TRANS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 25C P 72" WHT JACKS datasheet.pdf