Amphenol Industrial PT01CE-24-61P
PT01CE-24-61P picture photo
Mfg. Part Number
PT01CE-24-61P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01CE-24-61P.pdf
Availability of PT01CE-24-61P
QUANTITY
PT01CE-24-61P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01CE-24-61P
Internal Part NumberEIS-PT01CE-24-61P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01CE-24-61P
Related LinksPT01CE, PT01CE-24-61P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01CE-24-61P Details Description
Related parts for PT01CE-24-61P
CONN HDR 3POS R/A KEY-X TIN datasheet.pdf
CONN FFC CIC RCPT 7POS 2.54MM datasheet.pdf