Amphenol Industrial PT01CE-24-61P
PT01CE-24-61P picture photo
Mfg. Part Number
PT01CE-24-61P
Brief Description
CONN RCPT 61POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01CE-24-61P.pdf
Availability of PT01CE-24-61P
QUANTITY
PT01CE-24-61P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01CE-24-61P
Internal Part NumberEIS-PT01CE-24-61P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01CE-24-61P
Related LinksPT01CE, PT01CE-24-61P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01CE-24-61P Details Description
Related parts for PT01CE-24-61P
FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CIC TOP 15POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER RA 100POS 1.27MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W +/-15V 0.1A SMT datasheet.pdf