Amphenol Industrial PT01CGCA10-12-8S
PT01CGCA10-12-8S picture photo
Mfg. Part Number
PT01CGCA10-12-8S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
PT 8C 8#20 SKT RECP
Datasheet Download
PT01CGCA10-12-8S.pdf
Availability of PT01CGCA10-12-8S
QUANTITY
PT01CGCA10-12-8S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01CGCA10-12-8S
Internal Part NumberEIS-PT01CGCA10-12-8S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01CGCA10-12-8S
Related LinksPT01CGCA, PT01CGCA10-12-8S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01CGCA10-12-8S Details Description
Related parts for PT01CGCA10-12-8S
INPUT MODULE AC/DC 18MA 15VDC datasheet.pdf
IC MULTIPLEX QUAD 2IN 3ST 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 150POS .635MM SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf