Amphenol Industrial PT01CP-14-15S
PT01CP-14-15S picture photo
Mfg. Part Number
PT01CP-14-15S
Brief Description
CONN RCPT 15POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01CP-14-15S.pdf
Availability of PT01CP-14-15S
QUANTITY
PT01CP-14-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01CP-14-15S
Internal Part NumberEIS-PT01CP-14-15S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C