Amphenol Industrial PT01CP-14-18P
PT01CP-14-18P picture photo
Mfg. Part Number
PT01CP-14-18P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01CP-14-18P.pdf
Availability of PT01CP-14-18P
QUANTITY
PT01CP-14-18P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01CP-14-18P
Internal Part NumberEIS-PT01CP-14-18P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01CP-14-18P
Related LinksPT01CP, PT01CP-14-18P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01CP-14-18P Details Description
Related parts for PT01CP-14-18P
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC 2410 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 2X1 14DIP datasheet.pdf
TRISIL 100A 320V BIDIRECT SMB datasheet.pdf
IC BATT CHARGER CONST V/I 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
13P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf