Amphenol Industrial PT01E-12-4S(SR)
PT01E-12-4S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01E-12-4S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 4POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01E-12-4S(SR).pdf
Availability of PT01E-12-4S(SR)
QUANTITY
PT01E-12-4S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01E-12-4S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01E-12-4S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert12-4
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01E-12-4S(SR)
Related LinksPT01E-1, PT01E-12-4S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01E-12-4S(SR) Details Description
Related parts for PT01E-12-4S(SR)
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 6POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR SC CONNECTORS datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 92MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf