Amphenol Industrial PT01E-14-12PW
PT01E-14-12PW picture photo
Mfg. Part Number
PT01E-14-12PW
Brief Description
CONN RCPT 12POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01E-14-12PW.pdf
Availability of PT01E-14-12PW
QUANTITY
PT01E-14-12PW Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01E-14-12PW
Internal Part NumberEIS-PT01E-14-12PW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01E-14-12PW
Related LinksPT01E-, PT01E-14-12PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01E-14-12PW Details Description
Related parts for PT01E-14-12PW
HEATSHRK DL WALL Q52X 3/8"X4'BLK datasheet.pdf
IC SAMPLE RATE CONV 2CH 48-TQFP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 300MA 125V datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODEM SKT QUAD-BAND EDGE (VOICE) datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8SOP datasheet.pdf
LED AMBER 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf