Amphenol Industrial PT01E-14-12S(SR)
PT01E-14-12S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01E-14-12S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 12POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01E-14-12S(SR).pdf
Availability of PT01E-14-12S(SR)
QUANTITY
PT01E-14-12S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01E-14-12S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01E-14-12S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01E-14-12S(SR)
Related LinksPT01E-14, PT01E-14-12S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01E-14-12S(SR) Details Description
Related parts for PT01E-14-12S(SR)
CONN EDGECARD 170PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
SWITCH DIP HALF PITCH 6POS 24V datasheet.pdf
SWITCH LEAF LVR SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG STR 50 OHM SLDR datasheet.pdf
IC AFE 19BIT 4CH 64LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE PIN datasheet.pdf