Amphenol Industrial PT01E-16-23P(SR)
PT01E-16-23P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01E-16-23P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 23POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01E-16-23P(SR).pdf
Availability of PT01E-16-23P(SR)
QUANTITY
PT01E-16-23P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01E-16-23P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01E-16-23P(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01E-16-23P(SR)
Related LinksPT01E-16, PT01E-16-23P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01E-16-23P(SR) Details Description
Related parts for PT01E-16-23P(SR)
FUSE CERM 12A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 42W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CRIMPING DIE (ASP-P-1QD1087E2) datasheet.pdf
MAX-LOC GRIP-MACH F2 .562-.625 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR CGHV27200 datasheet.pdf
SR BTS PC WW 3 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 1.29K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf