Amphenol Industrial PT01E-16-26S(SR)
PT01E-16-26S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01E-16-26S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 26POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01E-16-26S(SR).pdf
Availability of PT01E-16-26S(SR)
QUANTITY
PT01E-16-26S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01E-16-26S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01E-16-26S(SR)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01E-16-26S(SR)
Related LinksPT01E-16, PT01E-16-26S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01E-16-26S(SR) Details Description
Related parts for PT01E-16-26S(SR)
RES SMD 12.7OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
XFRMR 1CS:1CS FOR ECHELON/NEURON datasheet.pdf
HEAT SHRINK 1=15M datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf