Amphenol Industrial PT01E-16-8S(SR)
PT01E-16-8S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01E-16-8S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 8POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01E-16-8S(SR).pdf
Availability of PT01E-16-8S(SR)
QUANTITY
PT01E-16-8S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01E-16-8S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01E-16-8S(SR)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01E-16-8S(SR)
Related LinksPT01E-1, PT01E-16-8S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01E-16-8S(SR) Details Description
Related parts for PT01E-16-8S(SR)
BATTERY PACK 12.0V 180MAH NICAD datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLK-DRVR 24-TSSOP datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 30A DIN RAIL datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 117 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CUTTER STRIKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
EMITTER UV 365NM 700MA STAR datasheet.pdf
RES SMD 9.76 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CIRCULAR PLUG 5 POS SMD datasheet.pdf