Amphenol Industrial PT01E-18-11S
PT01E-18-11S picture photo
Mfg. Part Number
PT01E-18-11S
Brief Description
CONN RCPT 11POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01E-18-11S.pdf
Availability of PT01E-18-11S
QUANTITY
PT01E-18-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01E-18-11S
Internal Part NumberEIS-PT01E-18-11S
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01E-18-11S
Related LinksPT01E-, PT01E-18-11S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01E-18-11S Details Description
Related parts for PT01E-18-11S
SNSW 10A 1/4 NONE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 142K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
2.0 WTB PLG HSG ASSY RA 10CKT datasheet.pdf
REFLECTOR 74MM RND 48.4MM datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf