Amphenol Industrial PT01E-18-32S(302)
PT01E-18-32S(302) picture photo
Mfg. Part Number
PT01E-18-32S(302)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01E-18-32S(302).pdf
Availability of PT01E-18-32S(302)
QUANTITY
PT01E-18-32S(302) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01E-18-32S(302)
Internal Part NumberEIS-PT01E-18-32S(302)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01E-18-32S(302)
Related LinksPT01E-18, PT01E-18-32S(302) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01E-18-32S(302) Details Description
Related parts for PT01E-18-32S(302)
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SC70-4 datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 4A TO-220 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 10% 1411 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 29A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CBL RIBN 32COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
PMI CAP RED STOVEPIPE TRANSP datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf