Amphenol Industrial PT01E-20-41S(SR)
PT01E-20-41S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01E-20-41S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 41POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01E-20-41S(SR).pdf
Availability of PT01E-20-41S(SR)
QUANTITY
PT01E-20-41S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01E-20-41S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01E-20-41S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01E-20-41S(SR)
Related LinksPT01E-20, PT01E-20-41S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01E-20-41S(SR) Details Description
Related parts for PT01E-20-41S(SR)
IC ADC 12-BIT SERIAL W/REF 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE GAUGE TERM FEMALE TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 35A 480VAC datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf