Amphenol Industrial PT01P-10-6S(SR)
PT01P-10-6S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01P-10-6S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 6POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01P-10-6S(SR).pdf
Availability of PT01P-10-6S(SR)
QUANTITY
PT01P-10-6S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01P-10-6S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01P-10-6S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01P-10-6S(SR)
Related LinksPT01P-1, PT01P-10-6S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01P-10-6S(SR) Details Description
Related parts for PT01P-10-6S(SR)
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR OCT 20SOIC datasheet.pdf
UNPRINT MARKER LABEL 500 PIECE datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 8POS datasheet.pdf
SHEET ECE080 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf