Amphenol Industrial PT01P-12-10S(SR)
PT01P-12-10S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01P-12-10S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 10POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01P-12-10S(SR).pdf
Availability of PT01P-12-10S(SR)
QUANTITY
PT01P-12-10S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01P-12-10S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01P-12-10S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01P-12-10S(SR)
Related LinksPT01P-12, PT01P-12-10S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01P-12-10S(SR) Details Description
Related parts for PT01P-12-10S(SR)
CONN EDGECARD 62POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR LOW EMI 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1825 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 43 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 60A SOT227 datasheet.pdf