Amphenol Industrial PT01P-14-19S(SR)
PT01P-14-19S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01P-14-19S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 19POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01P-14-19S(SR).pdf
Availability of PT01P-14-19S(SR)
QUANTITY
PT01P-14-19S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01P-14-19S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01P-14-19S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01P-14-19S(SR)
Related LinksPT01P-14, PT01P-14-19S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01P-14-19S(SR) Details Description
Related parts for PT01P-14-19S(SR)
CONN JACK STEREO R/A 5PIN 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 34POS datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMM37S/AE37G/X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 BRASS 8MM datasheet.pdf
BETTER BURIED CLOSURE KIT 4X24 datasheet.pdf
LED LUXEON REBEL ROYAL SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BOARD EVAL 2FXS PCM SI32260-C datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf