Amphenol Industrial PT01P-20-16S(SR)
PT01P-20-16S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01P-20-16S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01P-20-16S(SR).pdf
Availability of PT01P-20-16S(SR)
QUANTITY
PT01P-20-16S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01P-20-16S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01P-20-16S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01P-20-16S(SR)
Related LinksPT01P-20, PT01P-20-16S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01P-20-16S(SR) Details Description
Related parts for PT01P-20-16S(SR)
PHOTOTRANS SILICON NPN SIDE LOOK datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 5KW 400V datasheet.pdf
CABLE 4COND 10AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
IC FPGA 174 I/O 240RQFP datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
330UF 10V 8X16 85C AXI datasheet.pdf