Amphenol Industrial PT01P-20-41P
PT01P-20-41P picture photo
Mfg. Part Number
PT01P-20-41P
Brief Description
CONN RCPT 41POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01P-20-41P.pdf
Availability of PT01P-20-41P
QUANTITY
PT01P-20-41P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01P-20-41P
Internal Part NumberEIS-PT01P-20-41P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01P-20-41P
Related LinksPT01P-, PT01P-20-41P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01P-20-41P Details Description
Related parts for PT01P-20-41P
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5.08MM 3POS PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL MU 2X2 1310NM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V 10% BP 1210 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 13pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf