Amphenol Industrial PT01SE-16-26P(SR)
PT01SE-16-26P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01SE-16-26P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01SE-16-26P(SR).pdf
Availability of PT01SE-16-26P(SR)
QUANTITY
PT01SE-16-26P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01SE-16-26P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01SE-16-26P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01SE-16-26P(SR)
Related LinksPT01SE-1, PT01SE-16-26P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01SE-16-26P(SR) Details Description
Related parts for PT01SE-16-26P(SR)
MOSFET N-CH 250V 2.7A D2PAK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 5V datasheet.pdf
CONTACT BLOCK 110V MOM DPST datasheet.pdf
CONN FEMALE 7POS INLINE STRGHT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 684K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU EP7 74MHZ 256PBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf