Amphenol Industrial PT01SE-18-11P(SR)
PT01SE-18-11P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01SE-18-11P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01SE-18-11P(SR).pdf
Availability of PT01SE-18-11P(SR)
QUANTITY
PT01SE-18-11P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01SE-18-11P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01SE-18-11P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01SE-18-11P(SR)
Related LinksPT01SE-1, PT01SE-18-11P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01SE-18-11P(SR) Details Description
Related parts for PT01SE-18-11P(SR)
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Crystal 6.1440MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FIXED IND 39MH 18MA 150 OHM TH datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
RES 4 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0012 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf