Amphenol Industrial PT01SE-18-30P(SR)
PT01SE-18-30P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01SE-18-30P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 30POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01SE-18-30P(SR).pdf
Availability of PT01SE-18-30P(SR)
QUANTITY
PT01SE-18-30P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01SE-18-30P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01SE-18-30P(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01SE-18-30P(SR)
Related LinksPT01SE-1, PT01SE-18-30P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01SE-18-30P(SR) Details Description
Related parts for PT01SE-18-30P(SR)
SW KEYLOCK SNAP-IN DPDT BLK 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
BRD SPT EDGE HOLD SNAP LOCK 10MM datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LM3401 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
220UF 35V 10X16MM 105C 6000H datasheet.pdf