Amphenol Industrial PT01SE-18-30S(SR)
PT01SE-18-30S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01SE-18-30S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 30POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01SE-18-30S(SR).pdf
Availability of PT01SE-18-30S(SR)
QUANTITY
PT01SE-18-30S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01SE-18-30S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01SE-18-30S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01SE-18-30S(SR)
Related LinksPT01SE-1, PT01SE-18-30S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01SE-18-30S(SR) Details Description
Related parts for PT01SE-18-30S(SR)
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CA SM LDS SCAPC-SC/UPC(NG) datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 2.08K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 440MA 780 MOHM datasheet.pdf