Amphenol Industrial PT01SE-22-55S
PT01SE-22-55S picture photo
Mfg. Part Number
PT01SE-22-55S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01SE-22-55S.pdf
Availability of PT01SE-22-55S
QUANTITY
PT01SE-22-55S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01SE-22-55S
Internal Part NumberEIS-PT01SE-22-55S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01SE-22-55S
Related LinksPT01SE, PT01SE-22-55S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01SE-22-55S Details Description
Related parts for PT01SE-22-55S
CAP TANT 220UF 4V 20% 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS82690-646 datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ TTL SMD datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/09/135G 1.5SN BK datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.5" DIA BLACK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1W DO213AB datasheet.pdf
AB 30C 24#16, 6#12 PIN PLUG datasheet.pdf
+5 V Powered CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf