Amphenol Industrial PT01SE-24-61P(355)
PT01SE-24-61P(355) picture photo
Mfg. Part Number
PT01SE-24-61P(355)
Brief Description
CONN RCPT 61POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01SE-24-61P(355).pdf
Availability of PT01SE-24-61P(355)
QUANTITY
PT01SE-24-61P(355) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01SE-24-61P(355)
Internal Part NumberEIS-PT01SE-24-61P(355)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01SE-24-61P(355)
Related LinksPT01SE-24, PT01SE-24-61P(355) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01SE-24-61P(355) Details Description
Related parts for PT01SE-24-61P(355)
DIODE ZENER 43V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 5MM WHITE datasheet.pdf
HOLDER FOR GDT 151/ATS SCREW MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
WAVE SPRING WASHER datasheet.pdf
RES 1.93K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.1 OHM 1% 5W datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 44SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf