Amphenol Industrial PT01SE-24-61S(SR)LC
PT01SE-24-61S(SR)LC picture photo
Mfg. Part Number
PT01SE-24-61S(SR)LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01SE-24-61S(SR)LC.pdf
Availability of PT01SE-24-61S(SR)LC
QUANTITY
PT01SE-24-61S(SR)LC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01SE-24-61S(SR)LC
Internal Part NumberEIS-PT01SE-24-61S(SR)LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01SE-24-61S(SR)LC
Related LinksPT01SE-24, PT01SE-24-61S(SR)LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01SE-24-61S(SR)LC Details Description
Related parts for PT01SE-24-61S(SR)LC
CONN HEADER VERT 18POS .100 TIN datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 45NS 28SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC REG BST 4.5V 1.9A SYNC 9DSBGA datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.125" UNIV datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 5M OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 100V DO-214AA datasheet.pdf
IC HALL SENSOR 6.4-14MV/G 4SIP datasheet.pdf
AS16 BACKSHELL, 3P, SMOOTH EXIT, datasheet.pdf
68000UF 63V 76X105MM 85C 15000H datasheet.pdf