Amphenol Industrial PT01SP-14-18P
PT01SP-14-18P picture photo
Mfg. Part Number
PT01SP-14-18P
Brief Description
CONN RCPT 18POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01SP-14-18P.pdf
Availability of PT01SP-14-18P
QUANTITY
PT01SP-14-18P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01SP-14-18P
Internal Part NumberEIS-PT01SP-14-18P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01SP-14-18P
Related LinksPT01SP, PT01SP-14-18P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01SP-14-18P Details Description
Related parts for PT01SP-14-18P
IDC CABLE - MKR16A/MC16M/MKR16A datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 42W STER 56TQFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO220AA datasheet.pdf
RES 24.0 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
C/A 50.125 24FIB PLE MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf