Amphenol Industrial PT01SP-14-19P
PT01SP-14-19P picture photo
Mfg. Part Number
PT01SP-14-19P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01SP-14-19P.pdf
Availability of PT01SP-14-19P
QUANTITY
PT01SP-14-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01SP-14-19P
Internal Part NumberEIS-PT01SP-14-19P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01SP-14-19P
Related LinksPT01SP, PT01SP-14-19P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01SP-14-19P Details Description
Related parts for PT01SP-14-19P
RES SMD 133K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PLL LVDS 8-TSSOP datasheet.pdf
ARRAY 6CH LCD/CAM EMI FLTR 12DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN CRIMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
DIN-SIGNAL B032MS-3 0C1-3 datasheet.pdf
LED ARRAY 4000LM NEU WHITE COB datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf