Amphenol Industrial PT01U12-8S
PT01U12-8S picture photo
Mfg. Part Number
PT01U12-8S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
PT 8C 8#20 SKT RECP
Datasheet Download
PT01U12-8S.pdf
Availability of PT01U12-8S
QUANTITY
PT01U12-8S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01U12-8S
Internal Part NumberEIS-PT01U12-8S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01U12-8S
Related LinksPT01U, PT01U12-8S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01U12-8S Details Description
Related parts for PT01U12-8S
ADD-A-RACK ECONOMIZER VENTED datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CABLE 6POS M8 PLUG-WIRE 5M datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 212MA 1.56 OHM datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf