Amphenol Industrial PT01W-14-12S
PT01W-14-12S picture photo
Mfg. Part Number
PT01W-14-12S
Brief Description
CONN RCPT 12POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01W-14-12S.pdf
Availability of PT01W-14-12S
QUANTITY
PT01W-14-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01W-14-12S
Internal Part NumberEIS-PT01W-14-12S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01W-14-12S
Related LinksPT01W-, PT01W-14-12S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01W-14-12S Details Description
Related parts for PT01W-14-12S
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf