Amphenol Industrial PT02A-10-5S(023)
PT02A-10-5S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-10-5S(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02A-10-5S(023).pdf
Availability of PT02A-10-5S(023)
QUANTITY
PT02A-10-5S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-10-5S(023)
Internal Part NumberEIS-PT02A-10-5S(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-10-5S(023)
Related LinksPT02A-10, PT02A-10-5S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-10-5S(023) Details Description
Related parts for PT02A-10-5S(023)
CONN PLUG 4POS AWG28 STRAIGHT datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR SC CONNECTORS datasheet.pdf
SENSOR HEAD EXTENSION CABLE 4M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
MICRO 9C S 8" WHT JACKP NI datasheet.pdf