Amphenol Industrial PT02A-10-6P(025)
PT02A-10-6P(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-10-6P(025)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 6POS W/PINS SOLDER
Datasheet Download
PT02A-10-6P(025).pdf
Availability of PT02A-10-6P(025)
QUANTITY
PT02A-10-6P(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-10-6P(025)
Internal Part NumberEIS-PT02A-10-6P(025)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-10-6P(025)
Related LinksPT02A-10, PT02A-10-6P(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-10-6P(025) Details Description
Related parts for PT02A-10-6P(025)
TESTER LAN PRONAVIGATOR SET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ1 M20 datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
15A GFCI PLGMNL25'5-15WR W/4RCPT datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
PROG ADAPTOR FOR 3000A datasheet.pdf
CAP FILM 0.00082 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf