Amphenol Industrial PT02A-10-6P(027)
PT02A-10-6P(027) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-10-6P(027)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02A-10-6P(027).pdf
Availability of PT02A-10-6P(027)
QUANTITY
PT02A-10-6P(027) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-10-6P(027)
Internal Part NumberEIS-PT02A-10-6P(027)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-10-6P(027)
Related LinksPT02A-10, PT02A-10-6P(027) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-10-6P(027) Details Description
Related parts for PT02A-10-6P(027)
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH DETECT SPST-NC RIGHT SMD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1410 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.2K OHM 14SIP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 380MA 1.353 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 295MA 3.9 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 20W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf