Amphenol Industrial PT02A-10-6S(023)
PT02A-10-6S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-10-6S(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02A-10-6S(023).pdf
Availability of PT02A-10-6S(023)
QUANTITY
PT02A-10-6S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-10-6S(023)
Internal Part NumberEIS-PT02A-10-6S(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-10-6S(023)
Related LinksPT02A-10, PT02A-10-6S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-10-6S(023) Details Description
Related parts for PT02A-10-6S(023)
DIRECTIONAL COUPLER 2442MHZ 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 416 I/O 676FBGA datasheet.pdf
DEVELOPMENT 1.0MM SKT 324-BGA datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 10.8A 11.5 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf