Amphenol Industrial PT02A-10-98P
PT02A-10-98P picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-10-98P
Brief Description
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02A-10-98P.pdf
Availability of PT02A-10-98P
QUANTITY
PT02A-10-98P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-10-98P
Internal Part NumberEIS-PT02A-10-98P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-10-98P
Related LinksPT02A-, PT02A-10-98P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-10-98P Details Description
Related parts for PT02A-10-98P
RES SMD 47K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
330UF 35V 10X20 105C RAD datasheet.pdf