Amphenol Industrial PT02A-12-10P(011)
PT02A-12-10P(011) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-12-10P(011)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02A-12-10P(011).pdf
Availability of PT02A-12-10P(011)
QUANTITY
PT02A-12-10P(011) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-12-10P(011)
Internal Part NumberEIS-PT02A-12-10P(011)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishSilver, Chromate Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-12-10P(011)
Related LinksPT02A-12, PT02A-12-10P(011) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-12-10P(011) Details Description
Related parts for PT02A-12-10P(011)
FIXED IND 180NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CARD ENGINE 32MB SDRAM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC DAC NANO 12BIT QUAD 10LFCSP datasheet.pdf
LED SML COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
DIODE STD REC 1600V 50A DO5 datasheet.pdf