Amphenol Industrial PT02A-12-10P
PT02A-12-10P picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-12-10P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 10POS W/PINS SOLDER
Datasheet Download
PT02A-12-10P.pdf
Availability of PT02A-12-10P
QUANTITY
PT02A-12-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-12-10P
Internal Part NumberEIS-PT02A-12-10P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-12-10P
Related LinksPT02A-, PT02A-12-10P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-12-10P Details Description
Related parts for PT02A-12-10P
RES SMD 43K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DEMO BOARD FOR EL7566 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SNGL datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 184V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERMINAL LEVER ASK1 12VDC/H+ B W datasheet.pdf
HDM 8SMPR062F090O G datasheet.pdf
GASKET, NEOPRENE datasheet.pdf
CAP FILM 50UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf