Amphenol Industrial PT02A-12-10PX
PT02A-12-10PX picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-12-10PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02A-12-10PX.pdf
Availability of PT02A-12-10PX
QUANTITY
PT02A-12-10PX Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-12-10PX
Internal Part NumberEIS-PT02A-12-10PX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-12-10PX
Related LinksPT02A-, PT02A-12-10PX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-12-10PX Details Description
Related parts for PT02A-12-10PX
IC REG LDO 3V 0.25A 8TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 9.53M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V Y5V 1210 datasheet.pdf
15M NON-FLEXIBLE ENCODER CABLE datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P3T datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 310VAC RADIAL datasheet.pdf