Amphenol Industrial PT02A-12-3S(001)
PT02A-12-3S(001) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-12-3S(001)
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02A-12-3S(001).pdf
Availability of PT02A-12-3S(001)
QUANTITY
PT02A-12-3S(001) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-12-3S(001)
Internal Part NumberEIS-PT02A-12-3S(001)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Bright Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-12-3S(001)
Related LinksPT02A-12, PT02A-12-3S(001) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-12-3S(001) Details Description
Related parts for PT02A-12-3S(001)
RES SMD 62 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CARD EDGE 12POS DL .125X.25 BLK datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.1A 324 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 40V 10W datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 1HEADER 2LD 18" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
47UF 200V 18X40 105C RAD datasheet.pdf