Amphenol Industrial PT02A-12-4P(027)
PT02A-12-4P(027) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-12-4P(027)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02A-12-4P(027).pdf
Availability of PT02A-12-4P(027)
QUANTITY
PT02A-12-4P(027) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-12-4P(027)
Internal Part NumberEIS-PT02A-12-4P(027)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert12-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-12-4P(027)
Related LinksPT02A-12, PT02A-12-4P(027) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-12-4P(027) Details Description
Related parts for PT02A-12-4P(027)
LED SLIDE SHORT T2 12V YELLOW datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:9 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 850VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO214AC datasheet.pdf
11P MTA156 QUAD ASSY W/O TB L datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf