Amphenol Industrial PT02A-14-12P(023)
PT02A-14-12P(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-14-12P(023)
Brief Description
CONN RCPT 12POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02A-14-12P(023).pdf
Availability of PT02A-14-12P(023)
QUANTITY
PT02A-14-12P(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-14-12P(023)
Internal Part NumberEIS-PT02A-14-12P(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-14-12P(023)
Related LinksPT02A-14, PT02A-14-12P(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-14-12P(023) Details Description
Related parts for PT02A-14-12P(023)
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 15BIT PARALLEL 28-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-15VO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.6A 124 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf