Amphenol Industrial PT02A-14-15P(027)
PT02A-14-15P(027) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-14-15P(027)
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02A-14-15P(027).pdf
Availability of PT02A-14-15P(027)
QUANTITY
PT02A-14-15P(027) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-14-15P(027)
Internal Part NumberEIS-PT02A-14-15P(027)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-14-15P(027)
Related LinksPT02A-14, PT02A-14-15P(027) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-14-15P(027) Details Description
Related parts for PT02A-14-15P(027)
FIXED IND 1.8MH 190MA 3.8 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN SPRING CLIP 10/12AWG datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 14.0K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC MRAM 256KBIT 35NS 44TSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO35 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
22UF 100V 9.53X23.8 AXI datasheet.pdf