Amphenol Industrial PT02A-14-19P(023)
PT02A-14-19P(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-14-19P(023)
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02A-14-19P(023).pdf
Availability of PT02A-14-19P(023)
QUANTITY
PT02A-14-19P(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-14-19P(023)
Internal Part NumberEIS-PT02A-14-19P(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-14-19P(023)
Related LinksPT02A-14, PT02A-14-19P(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-14-19P(023) Details Description
Related parts for PT02A-14-19P(023)
RES 30.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 7MM VERT 3POS PCB datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
TOOL HAND RA RCPT/HDR 11COL 5ROW datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf