Amphenol Industrial PT02A-14-19P(025)
PT02A-14-19P(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-14-19P(025)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 19POS W/PINS SOLDER
Datasheet Download
PT02A-14-19P(025).pdf
Availability of PT02A-14-19P(025)
QUANTITY
PT02A-14-19P(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-14-19P(025)
Internal Part NumberEIS-PT02A-14-19P(025)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-14-19P(025)
Related LinksPT02A-14, PT02A-14-19P(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-14-19P(025) Details Description
Related parts for PT02A-14-19P(025)
RES SMD 75 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN RING 16-22AWG #5/16 PIDG datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS STR SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 31.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
56C 256 PPR datasheet.pdf
D4GL-2AFA-A4 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 7.36A 10 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf