Amphenol Industrial PT02A-14-19S(025)
PT02A-14-19S(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-14-19S(025)
Brief Description
CONN RECEPT 19POS W/SOCKT SOLDER
Datasheet Download
PT02A-14-19S(025).pdf
Availability of PT02A-14-19S(025)
QUANTITY
PT02A-14-19S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-14-19S(025)
Internal Part NumberEIS-PT02A-14-19S(025)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-14-19S(025)
Related LinksPT02A-14, PT02A-14-19S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-14-19S(025) Details Description
Related parts for PT02A-14-19S(025)
MOSFET N-CH 60V 24A DPAK datasheet.pdf
FUSE 60A 600V CURRENT-LIMITING datasheet.pdf
VARISTOR 35V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
LED XLAMP 62LM FLUX RED SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 32POS STR 3.5MM datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 08CKT datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.04A 130 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
.8 SMT EDGE CARD 30U 200CKTS datasheet.pdf
CONN RCPT ASSY 150/11 datasheet.pdf
INDCTR LIGHT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf