Amphenol Industrial PT02A-16-26P(023)
PT02A-16-26P(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-16-26P(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02A-16-26P(023).pdf
Availability of PT02A-16-26P(023)
QUANTITY
PT02A-16-26P(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-16-26P(023)
Internal Part NumberEIS-PT02A-16-26P(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-16-26P(023)
Related LinksPT02A-16, PT02A-16-26P(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-16-26P(023) Details Description
Related parts for PT02A-16-26P(023)
DC/DC CONVERTER 2.5V 15W datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEADER 2POS VERT TIN 3.96MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC VOLTAGE REGULATOR datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC SOC 2.4GHZ 256K FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf